• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

GELECEK PARTİ’DE MUHTEŞEM MAZBATA TÖRENİ

GELECEK PARTİ’DE MUHTEŞEM MAZBATA TÖRENİ
GELECEK PARTİ’DE MUHTEŞEM MAZBATA TÖRENİ

D.BAKIR- Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanlığında, oldukça kalabalık bir törenle mazbata töreni düzenlendi. Merkez Bağlar İlçesi Meliytaş Sitesinde bulunan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı mazbata törenine, İl Başkanı Avukat Aydın Altaç, İl Yönetim Kurulu üyeleri, üyeler, yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının temsilcileri, davetliler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Mazbata töreni öncesi kısa bir konuşma yapan İl Başkanı Aydan Altaç, şunları söyledi:

‘Sayın Genel Başkanımız, Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da sık sık dile getirdiği gibi, ‘halka hizmet, Hakk’a hizmettir’ şiaıyla çıktığımız bu kutlu yolculukta, böylesi anlamlı bir günü yaşıyor olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

İlçe Başkanlarımız, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarımızın Yetki Belgelerini takdim ederken, hep beraber ‘vira bismillah’ diyerek, bu kutlu davanın birer neferleri olarak, yolumuza artık çok daha güçlü ve geniş halk kitleleriyle beraber devam edeceğiz.

Startını verdiğimiz bu halk hareketi, sessiz çoğunluğun sesi olacak, ilk seçimde iktidara gelerek, aziz milletimizin yaşamakta olduğu sorunları birer birer çözmek ve vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak için kolları sıvayacak.

Bugün burada hepimiz tarihi bir güne tanıklık etmekteyiz. Halkımızın bağrından çıkmış, pırıl pırıl arkadaşlarımızla, ‘ben’ değil, ‘biz’ anlayışıyla, modern demokrasinin en güzel örneklerini sunacağız.

Arkadaşlarımızla beraber, il, ilçe, köy, mahalle ve ev ziyaretlerinin yanı sıra, ticaret dünyamızın bileşenlerini, demokratik sistemin olmazsa olmazları arasında yer alan Sivil Toplum Kuruluşları, SİAD’lar, Oda, Borsa ve Esnaf Birliklerimizi ziyaret edeceğiz.

Aziz Diyarbakırımız ve kadirşinas halkımızın faydasına olacak her projenin altına değil elimizi, bedenimizi koyacak, toplumsal projelerin takipçisi olacak, kentimize katma değer katacak, istihdama katkı sunacak her işin sonuna kadar yanında olacağımızı özellikle belirtmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, ‘Yeter, Söz Milletindir’ diyerek, Sayın Genel Başkanımızın öncülüğünde çıktığımız bu kutlu yolculukta, tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum’.

ALKIŞLAR ARASINDA YETKİ BELGELERİNİ ALDILAR

Aydın Altaç, konuşmasının ardından, İlçe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarına Yetki Belgelerini teslim etti.

Bağlar İlçe Başkanı Ramazan Delidolu, Silvan İlçe Başkanı Mehmet Nezir Anlamış, Dicle İlçe Başkanı Mehmet Aksal, Ergani İlçe Başkanı Halim Tunç, Bismil İlçe Başkanı İbrahim Şimşek, Kulp İlçe Başkanı Müserdim Olcum, Eğil İlçe Başkanı Halil Aydın,

Sur İlçe Başkanı Bayram Gezek, Kayapınar İlçe Başkanı Cihan Gani Eser, Yenişehir İlçe Başkanı İbrahim Taşkıran ve tüm ilçelerin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Kadın Kolları Başkanı

Ayşegül Delidolu beraberinde kadın kolları üyeleri, Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Simpil de, gençlik kolları üyeleriyle beraber, alkışlar arasında Yetki Belgelerini aldılar.

Ardından, başkanlık binasının önünde toplu halde fotoğraf çektiren Gelecek Partisi İl Başkanı Aydın Altaç ve tüm partililer, ‘gümbür gümbür geliyoruz.

Gelecek partisi gelecek, dertler bitecek. Halkımızın bağrından çıkan insanlar olarak, yaşadığımız sorunlara kalıcı ve köklü çözümler üretebilmek için, toplumun tüm kesimlerine dokunan, istişare yaparak,

ortak aklı ön plana çıkaran bir yönetim tarzımızla, ülkemizin giderek kronikleşen sorunlarını çözüme kavuşturacağız’ şeklinde görüşlerini dile getirdiler.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
NASIRANLI, ŞIRNAK’A ÇIKARMA YAPTI NASIRANLI, ŞIRNAK’A ÇIKARMA YAPTI

ŞIRNAK/ Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Cevdet Nasıranlı, Şırnak Şubesi’ni ziyaret ederek, bir dizi incelemelerde bulundu.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Cevdet Nasıranlı, daha önce sık sık yaptığı bölge ziyaretlerine devam ediyor. Dünyayı etkisi altına alan, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği bulaşıcı pandemi (KOVİD 19) sonrasında, 1 Haziran tarihi itibarıyla, ülkemiz genelinde normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber, ilk ziyaretini Şırnak’a gerçekleştirdi.

Bu kapsamda beraberindeki heyetle birlikte Şırnak’a giden Nasıranlı, ilk olarak ASKON Şırnak Şube Başkanlığı’nı ziyaret ederek, Şırnak Şube Başkanı Abdurrahman Kesik ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşerek, bir dizi istişarelerde bulundu. Ardından Abdurrahman Kesik ve beraberindeki heyetle, Irak’a açılan en büyük sınır kapısı olan Habur Sınır kapısının bulunduğu Silopi İlçesine ziyarette bulunan ASKON Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Cevdet Nasıranlı, burada bir dizi incelemelerde bulundu.

ASKON Diyarbakır ve Şırnak Şube başkanları Nasıranlı ve Kesik, yaptıkları görüşmeler sonrasında, ‘temassız ihracatın’ sona erip eski işlevine dönmüş olan Habur Sınır kapısı Gümrük Müdürü Ali Gökdemir’i ziyaret ederek, bilgi alış verişinde bulundular. Habur sınır kapısının işleyişi hakkında bilgi alış verişinde bulunduktan sonra, Irak’a ihracat yapan nakliye şoförleri ile pandemi süreci ve normalleşme sürecindeki talep ve çözüm önerilerini dinleyen ASKON Diyarbakır ve Şırnak şube başkanları, daha sonra Ak parti Silopi İlçe Başkanı Avukat Rana Tellioğlu’nu ziyaret ettiler.

SON DERECE FAYDALI İSTİŞARELERDE BULUNDUK

Açıklamalarda bulunan ASKON Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Cevdet Nasıranlı, şunları söyledi: ‘ASKON Şırnak Şube Başkanımız Abdurrahman Kesik ve Yönetim Kurulu üyeleriyle beraber, Şırnak İlimizin Silopi ilçesinden, Irak’a açılan Habur Sınır kapımızı ziyaret ettik. Habur Sınır Kapısı Gümrük Müdürü Ali Gökdemir ile beraber hem kapıda yapıda yapılan genişletme çalışmaları, hem de pandemi sürecinde alınan tedbirler konusunda bizlere detaylı bilgiler verdi. Bilindiği gibi, koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 Mart tarihinde kapatılan Habur Sınır Kapısı, 1 Haziran tarihi itibarıyla yük taşımacılığına yeniden açıldı. Irak tarafındaki Halil İbrahim Gümrük Kapısı’nın da açılması bekleniyor.

Irak’a açılan iki gümrük kapısından biri olan Habur Sınır Kapısı, 1 Mart günü, Sağlık Bakanlığı’nca koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında çift yönlü olarak geçişe kapatılmıştı. Ticaret Bakanlığı’nca 1 Mart 2020 tarihinden itibaren Habur Sınır Kapısı ile İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasındaki tampon bölgede temassız ihracat yapıldı Habur sınır kapısında şu anda günlük 1500 TIR gidiş, 1500 geliş olmak üzere toplam üç bin civarında Araç işlemi yapılırken, kapının tamamen normalleşmesi ile bu sayının beş bini bulması bekleniyor. Habur Sınır kapısının bölgemiz ticareti açısından kuşkusuz çok önemi vardır. Irak tarafının da bir an önce durum değerlendirmesi yaparak. karşılıklı çalışmaların hız kazanması gerekmektedir’. Ziyaret sonrası memnuniyetini dile getiren ASKON Diyarbakır Şube başkanı Avukat Cevdet Nasıranlı, beraberindeki heyetle birlikte Silopi’den ayrıldı.

Bakanlıktan 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne genelge Bakanlıktan 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne genelge

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, deniz turizmi araçlarının yeme içme hizmetlerinin mümkünse kapalı paketli olarak servis edilmesi ve servis malzemelerinin tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılması gerektiği bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından deniz turizmi tesis ve araçları ile turizm amaçlı sportif faaliyetlerde kontrollü normalleşme sürecine ilişkin genelge 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderildi. Genelgede, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan yeni korona virüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçilmiş bulunduğu aktarıldı.

Salgına karşı verilen başarılı mücadele sonrasında, seyahat ve turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir süreç içerisinde yeniden başlatılmasının öngörüldüğü genelgede, “Deniz turizmi tesisleri ve araçları ile turizm amaçlı sportif faaliyet işletmelerinin faaliyetleri sırasında, ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulur.

İşletme genelinde COVID-19 ve hijyen kurallarını/uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanır, protokol düzenli aralıklarla değerlendirilir, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenir. Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanır. Genel kullanım alanlarında (bekleme, dinlenme vb.) en az 1 metre mesafeye uyacak şekilde düzenleme yapılmalı, ihtiyaç olan yerlerde zemine ve oturma alanlarına işaretlemeler yapılmalıdır” denildi.

Genelgede, deniz turizmi tesisleri ve araçları ile turizm amaçlı sportif faaliyet işletmelerinin, tesisin/aracın/faaliyet alanının tamamında sosyal mesafe ve hijyen önlemlerini almakla yükümlü olduğu vurgulanarak, “Deniz turizmi araçları ile turizm amaçlı sportif faaliyet işletmelerinde misafir kabulünde rezervasyon sistemi uygulanır. Tesis/araç girişinde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazılı bilgilendirme panoları düzenlenir.

Bilgilendirmeler biri Türkçe olmak üzere üç dilde yapılır. Ayrıca tesis genelinde misafirin ve personelin kolayca görebileceği yerlerde uygulanan/uyulması gereken kurallara ve sosyal mesafelere ilişkin görsel bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirme içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan misafirlerin girmemeleri uyarısı yer almalıdır. Misafirlerin kuralları bildiğinden emin olunmalıdır. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan, COVID-19 vakası veya temaslısı tesis ve araçlara alınmamalıdır.

Tıbbi maske takılarak sağlık kurumuna yönlendirilmelidir. Deniz turizmi tesisi üniteleri ve araçları için protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanır. Bu işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı COVID-19 rehberinde açıklanmıştır. Konaklamalı deniz turizmi tesisleri ve araçları için; hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber verilir, sağlık kuruluşu tarafından hasta devir alınıncaya kadar izole edilir, hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanır, COVID-19 teşhisi konmuş ise hizmetin sona ermesinden sonra kişinin temas ettiği bütün alanlar standartlara uygun malzeme ile dezenfekte edilir ve havalandırılması sağlanır.

Araçlar, tamamen dezenfekte edilmeden yeni sefere çıkarılmaz. Deniz turizmi tesislerinin kontrol noktaları ve kapalı alan girişleri, deniz turizmi araçlarının girişleri ile turizm amaçlı sportif faaliyetlerde irtibat bürolarında misafirler termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulamaları, dezenfeksiyon halıları (paspasları) ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanır.

Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulur. Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınır. Temaslı POS cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra ödeme cihazı uygun dezenfeksiyon malzemeleriyle ya da en az yüzde 70 alkol içeren kolonya ile silinir. Ödeme alanlarında mümkünse kasa ile misafir arasına göz hizasına kadar pleksiglas veya benzeri bariyer düzenlenir veya kasada ödeme alan personel yüz koruyucu maske kullanır” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan işletmeler tarafından, deniz turizmi tesisleri ve araçlarını kullanan yatçı, misafir ve müşteriler ile turizm amaçlı sportif faaliyette bulunanların isimleri ve iletişim bilgilerinin, son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin (otelde kalıyorlarsa otel bilgileri), kullanım zamanları, varsa kronik rahatsızlıkları, COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenmesi ve bu kayıtların en az 14 gün saklanması gerektiği bildirildi.

Yeme içme tesisleri

Normalleşme sürecinde bu iş yerlerinde yeme ve içme hizmetinde alınması gereken önlemler de yazıda yer aldı. Deniz turizmi tesisi ile deniz turizmi araçları bünyesinde yer alan yeme-içme ünitelerinde (restoran, lokanta, kafe vb.) Kültür ve Turizm Bakanlığının 20/5/2020 tarihli ve 2020/8 Sıra Sayılı Genelgesi ile Sağlık Bakanlığının COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi uygulandığı hatırlatılarak, “Ayrıca; deniz turizmi araçlarının yeme içme hizmetleri mümkünse kapalı paketli olarak hijyen koşulları çerçevesinde servis edilir.

Bu duruma servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak vs.) çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılır. Tek kullanımlık ürünlerin kullanılmaması durumunda, servis malzemeleri bulaşık makinasında yıkanır. Mutfak dışında aracın başka bir bölümünde mangal vb. yemek pişirme alanı oluşturulamaz. Turizm amaçlı sportif faaliyetlerde yeme içme hizmeti verilmesi durumunda; kapalı paketli olarak hijyen koşulları çerçevesinde servis edilir.

Bu duruma servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak vs.) çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılır. 4- Mutfak alışverişi sonrası malzemeler temizlenerek mutfağa alınmalıdır. Yemek yerken ya da su/çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için mesafe en az 1 metre olacak şekilde oturma ve/veya yeme-içme düzenlemesi yapılmalıdır.

Yemek öncesinde ve sonrasında ellerin su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkanması ve tek kullanımlık havlu ile ellerin kurulanması gibi kişisel hijyen kurallarının uygulanmasına imkan veren düzenlemeler yapılmalıdır. Baharat, kürdan, tuz, kaşık, çatal, bıçak, bardak vb. malzemelerin tek kullanımlık olacak şekilde sunulması sağlanmalıdır. Yemek hazırlanması ve dağıtımı sırasında kişisel hijyen kurallarına uyulmalı ve maske takılmalıdır” ifadeleri kaydedildi.

Deniz turizmi tesisleri deniz turizmi tesislerinde faaliyetlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, “Deniz turizmi tesislerinde misafirlerin tesis alanlarına maskeli olarak girmeleri ve tesis içerisinde maskeli olmaları sağlanmalıdır.

Yatçı kabul alanları ve yatçıların bir arada bulunmalarını sağlayan sosyal tesisler, dinlenme salonları, satış üniteleri, tüm açık alan düzenlemeleri, toplantı salonları, eğlence mekanları, akaryakıt istasyonları, emanet ve malzeme depolarının bulunduğu alanlar, açık spor alanları, havuz çevresi ve kıyıda bulunan gölgelikler/şezlong gurupları, çamaşır yıkama ve kuru temizleme hizmet alanları, yat çekek alanı, bakım onarım üniteleri, duş ve tuvalet alanları dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenir ve gerekli hijyen kurallarına uyulur; bu alanlarda sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler alınır, işaretlemeler yapılır ve plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmez.

Bu alanlarda, Sağlık Bakanlığı tarafından benzer sektörler için yayınlanmış COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi kurallarına uyulur. Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri Sağlıklı Turizm Sertifikası bulunmayan tesislerde hizmete açılmaz. Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri İçişleri Bakanlığınca COVID-19 kapsamında normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslar uyarınca faaliyette bulunur. Deniz turizmi tesisleri bünyesinde yer alan mini kulüplerin hizmete açılması halinde, ilgili mevzuatta belirtilen kreşler için Bakanlığımızın 2020/9 Sıra Sayılı Genelgesinde belirlenen kurallara göre hizmet verebilir” denildi.

Deniz turizmi araçları

Deniz turizmi araçlarına yönelik önlemlerin yer aldığı genelgede, “Ticari yatların faaliyetlerine ilişkin olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Koronavirüs Normalleşme Sürecine İlişkin Belirlenen Tedbirlere uyulur.

Özel deniz turizmi araçları ise sosyal mesafe planına uygun olarak mevcut kapasiteleri ile faaliyette bulunurlar. Misafirlerden tur sonunda konaklama tesisinde kalınması halinde buna ilişkin bilgiler alınır. Dalabilir deniz turizmi araçlarındaki oturma düzeni, sosyal mesafe kurallarına göre belirlenir ve kapasitesinin en fazla yarısı kadar misafir kabulü yapılır.

Günübirlik gezi tekneleri ve yüzer deniz turizmi araçlarının oturma/bekleme/yeme-içme düzenlemeleri ile gölgelikler/şezlong gurupları gibi tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenir, sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler alınır, işaretlemeler yapılır, bu plana uygun sayıda ve en fazla kapasitesinin yarısı kadar misafir kabul edilir ve kapasite bilgisi işletme girişinde görülebilir bir yere asılır. Oturma ve güneşlenme alanları arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. Oturma düzeni yüz yüze olmamalı, çapraz oturma tercih edilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Turizm amaçlı sportif faaliyetler turistler için organize edilen turizm faaliyetlerine konu spor türleri gibi turizm amaçlı sportif faaliyetlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla alınması gereken tedbirler de genelgede yer aldı. İrtibat büroları ve araç girişlerinde, misafirlerin temassız ateş ölçümü uygulamaları ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanması gerektiği kaydedilerek, “Turizm amaçlı sportif faaliyette kullanılan her türlü motorlu veya motorsuz aracın kullanımında, sosyal mesafe kuralları sağlanmak koşuluyla ve en fazla kapasitenin yarısı kadar misafir kabulü yapılır.

Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı faaliyetler tek kişi ile yapılır. Birlikte seyahat eden ve tek rezervasyonla gelen veya aynı aileden olan misafirlerin turizm amaçlı sportif faaliyette bulunmaları halinde birbirleri ile sosyal mesafe şartı aranmaz. Aracın ve faaliyette kullanılan her türlü malzeme ve ekipmanın her kullanımından önce, irtibat bürolarının ise sık aralıklarla tam dezenfeksiyonu sağlanır.

Ayrıca, ilgili federasyonlarca belirlenen hijyen kurallarına uyulur. Turizm amaçlı su altı ve su üstü sportif faaliyetlerinde kullanılan tüp, denge yeleği, can yeleği ve benzeri ekipmanların faaliyet süresince sadece bir kişi tarafından kullanılması ve yeni faaliyet öncesinde tamamen dezenfekte edilmeden bir başkası tarafından tekrar kullanılmaması sağlanır.

Özellikle el ve yüze temas eden ekipmanların detaylı dezenfeksiyonu yapılır. Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana, deniz bisikleti, ringo, jet ski, atv, jeep ve paraşüt gibi araç ve ekipmanlarla yapılan faaliyetlerde birlikte seyahat eden ve tek rezervasyonla gelen veya aynı aileden olan misafirler arasında sosyal mesafe kuralları uygulanmaz” açıklamasında bulunuldu.

Neşra Durmaz

Arabulucu avukatlardan SİDER Başkanı Şükran Yılmaz’a ziyaret Arabulucu avukatlardan SİDER Başkanı Şükran Yılmaz’a ziyaret

Dicle Arabuluculuk Tahkim Eğitim Ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan avukat arabulucular, Sur İşadamları Derneği (SİDER) Başkanı Şükran Yılmaz’ı ziyaret ederek, pandemi sürecinde ve sonrasında yaşananlar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Diyarbakır’da Sadık Başar Gür, Muhammed Polat İçten ve Ferhat Akar gibi avukatlardan oluşan ve görevlerini layıkıyla yerine getiren Dicle Arabuluculuk Tahkim Eğitim Ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri SİDER Başkanı Şükran Yılmaz’ı ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunarak, pandemi sürecinde yaşananlarla ilgili konuştu.

 Dicle Arabuluculuk Tahkim Eğitim Ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Arb. Sadık Başar Gür ziyaretle alakalı konuşarak SİDER Başkanı Şükran Yılmaz’a teşekkür ederek, “Öncelikle bizi kırmayıp ziyaret talebimizi kabul eden sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ziyaret esnasında yaptığı çalışmalarımızı anlattık” dedi.

“ARABULUCULUK ÇÖZÜM İMKANI SUNMAKTADIR”

Arabuluculuk çalışmaları hakkında da bilgi aktaran Gür, “7226 sayılı yasanın geçici 1.maddesi ile adli ve idari yargı ile icra takiplerinde süreler 30.04.2020 tarihine kadar durdurulmuş, 30.04.2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile de bu süreler 15.06.2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) da sürelerin durmasına paralel olarak, ülke çapında salgın riskine karşı alınan tedbirler kapsamında duruşmaların ertelenmesine karar vermiştir. Salgın dönemi, halihazırda yoğun ve ağır işleyen yargılama süreçlerini daha da işleyemez hale getirmiştir. Salgın ile ilgili belirsizlik devam etmektedir. 15 Haziran sonrasına ertelenmiş olan duruşmaların dahi görülüp görülmeyeceği bilinmemektedir. Dünyayı etkisi altına alan bu olumsuz durum karşısında adalete erişim bütün dünyada alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile sağlanmaya başlamıştır. Ülkemizde yasal mevzuat da arabuluculuk kurumu ile taraflar için çözüm imkanı sunmaktadır. 01.01.2018 tarihinden itibaren iş uyuşmazlıklarında, 01.01.2019 tarihinden itibaren de ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk dava şartı olarak kabul edilmiştir” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE UYUŞMAZLIKLAR ARTTI”

 Pandemi sürecinde uyuşmazlıkların artış gösterdiğini de sözlerine ekleyen Gür, “Geldiğimiz noktada özellikle pandemi sürecinde artan kira uyuşmazlıkları, inşaat uyuşmazlıkları, özel eğitim sözleşmelerinden kaynaklı uyuşmazlıklar, tüketici uyuşmazlıkları gibi uyuşmazlıklarda büyük bir artış olmuştur. Bunlar, tarafların müzakere eğitimi almış arabulucularla kendi çözümlerine ulaşabilecekleri uyuşmazlıklardır. Bu uyuşmazlıklarla ilgili ilgililer bugün dava açmaya kalksalar bile, ilk duruşmanın 2021 yılından önce görülmesi mevcut durumda mümkün görülmemektedir. Bir de üstüne ülkemizdeki uzun ve masraflı yargılama sürecinin eklendiğini düşünürsek davanın taraflarını yüksek yargılama giderleri ve uzun yargılama süreci sonunda belirsiz bir sonuç beklemektedir.
Örneğin İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart 2020 tarihli Koronavirüs Tedbirleri konulu Ek Genelgesi ile (umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet gösteren) birçok işletmenin faaliyetlerinin geçici süreyle durdurulması üzerine, kapalı olan bir iş yeri kirasının dönem koşullarına uyarlanması için kiracının açacağı “kira uyarlama davası” için “öngörülen süre” 361 gündür ancak yargının pandemi nedeniyle artan iş yükü düşünüldüğünde en iyi ihtimalle 2 yıldan önce sonuçlanmayacağı için bu dava beklenen faydayı vermeyecektir. Yine benzer nedenlerle kira geliri elde eden mülk sahiplerinin kiralarını alamamasından kaynaklı uyuşmazlıklar da söz konusu. Mülk sahipleri de hali hazırda dava veya icra kanalı ile alacaklarına kavuşamaz durumdalar. Burada taraflar bir arabulucuya başvurarak herkesin menfaatine olacak bir anlaşmaya varabilirler. Arabuluculukta dava harcı, gider avansı, keşif, bilirkişi, tanık ve posta giderleri gibi masraflar yoktur. Arabuluculuk süreci gizlidir ve bu gizlilik yasal güvence altındadır.

 Arabuluculuk bir yargılama süreci olmadığı için taraflar, gizlilik ilkesinin verdiği rahatlıkla her şeyi konuşup müzakere edebilirler, mahkemede hakimin vermeyeceği bir karara imza atabilirler. En önemlisi de tarafların arabulucu ile birlikte imzaladığı anlaşma belgesi mahkeme kararı hükmündedir” diye konuştu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren SİDER Başkanı Şükran Yılmaz ise, “Bizlerde ziyaretten dolayı çok memnun olduk. Ülkemizin içerisinde bulunduğu korona virüs hastalığından dolayı maalesefki ekonomik anlamda sıkıntı yaşadık bu süreçte çek ve senet tahsilatını gerçekleştiremedik. Bu arabuluculuk merkezi sayesinde en azından mahkeme ile uğraşmayacağız. Dicle Arabuluculuk Tahkim Eğitim Ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu üyelerine yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

ÖZEL HABER:YILMAZ ACU

Cumhurbaşkanı Erdoğan sınır hattı ve ötesindeki birlik komutanlarına hitap etti Cumhurbaşkanı Erdoğan sınır hattı ve ötesindeki birlik komutanlarına hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinin sınır bölgesinde gerçekleştirdikleri toplantıya telefona katılarak, sınır hattı ve ötesindeki birlik komutanlarına hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizleri tebrik etmek, kutlamak terörle mücadelede ortaya koyduğunuz performansı milletim adına alkışlamak bir görevimdir. Daha ileri gidiyorum, şu anda gerek Irak’ın kuzeyindeki, Barış Pınarı Harekatı’ndaki, bunun yanında İdlib’deki gelişmeler şu anda son duruma baktığımız zaman Libya’daki eğiticilerimiz, onların oradaki performansı, Libyalı kardeşlerine verdikleri destek ile bu mücadelede gelinen nokta hakikaten bir dayanışmanın, ortaya koyduğumuz performansın ne denli üst düzeyde olduğunu göstermiştir” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile sınır bölgesindeki birliklerde yaptığı denetleme ve incelemelerine devam ediyor.

İnceleme ve ziyaretleri kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi’ni ziyaret eden Akar ve TSK komuta kademesi burada sınırda ve sınır ötesinde görevli birliklerin komutanları ile toplantı yaptı. Yüz yüze ve videokonferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda sahadaki son duruma ilişkin bilgi alındı, talimatlar verildi.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan da telefonla birlik komutanlarına hitap ederek şunları dedi:

“Sizleri tebrik etmek, kutlamak terörle mücadelede ortaya koyduğunuz performansı milletim adına alkışlamak benim bir görevimdir. Daha ileri gidiyorum, şu anda gerek Irak’ın kuzeyindeki, Barış Pınarı Harekatı’ndaki, bunun yanında İdlib’deki gelişmeler şu anda son duruma baktığımız zaman Libya’daki eğiticilerimiz, onların oradaki performansı, Libyalı kardeşlerine verdikleri destek ile bu mücadelede gelinen nokta hakikaten bir dayanışmanın, ortaya koyduğumuz performansın ne denli üst düzeyde olduğunu göstermiştir.
Onun için sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularla tebrik ediyor, kutluyorum. Bu birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamız inanıyorum ki dünyayı ülkemize karşı hayran bırakacak, NATO içindeki durumumuzu çok daha güçlü hale getirecektir. Şu anda yapmakta olduğunuz ziyaretin hayırlara vesile olmasını, oradaki görüşmelerin inşallah çok daha isabetli kararların alınmasına vesile olmasını diliyorum, sizleri tebrik ediyorum. Sağ olun, var olun.”

Bakan Akar ise, “Birliklerimiz yüksek moral ve motivasyonla emirleriniz ve talimatlarınız doğrultusunda azim ve kararlılıkla görevlerini sürdürmektedir. Şahsım ve komutan arkadaşlarım adına, buradaki Ordu, Kolordu, Tümen ve Tugay komutanı arkadaşlarımın adına desteklerinizden dolayı saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Mozaik Okulları anaokulu iki buçuk ay sonra kapılarını açtı Diyarbakır Mozaik Okulları anaokulu iki buçuk ay sonra kapılarını açtı

Diyarbakır Mozaik Okulları Maarif Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Merdoğlu, okulların korona virüs ile mücadele döneminde kapandığını, normalleşme süreci ile birlikte anaokulu ve okul öncesi yaş grubu sınıflarının tekrar açıldığını söyledi.

Merdoğlu, okullarında gerekli tüm tedbirleri alıp hijyen kurallarına da uyarak anaokulu ile okul öncesi eğitimlerine tekrar başladıklarını ifade etti. Normalleşme döneminde sosyal mesafe, hijyen ve maske gibi yeni kuralların, okul öncesi gruplarda uygulanması için bir dizi önlemler aldıklarını aktaran Merdoğlu, “Tüm okulu dezenfekte ettik. Milli Eğitim Bakanlığının okullarda alınması gereken temizlik ve sağlık tedbirlerinin belirlendiği genelgeye tam anlamıyla uyduk. Minik öğrencilerimizin sağlıklı bir eğitim almalarını sağlamak bizim asıl görevimizdir” dedi.

Öğrencilerin ateşleri ölçülüp elleri dezenfekte ediliyor

Okulun ilk gününde 3’te bir oranında katılım olduğunu aktaran Merdoğlu, “Korona virüs salgın nedeniyle velilerimiz temkinli davranıyorlar, haklılar. Öğrencilerin 3’te birine yakını okula gelerek yüz yüze eğitime katılım sağladı. Önümüzdeki günlerde bu sayının artmasını öngörüyoruz. Minik öğrencilerimizi servisten teslim alırken ateşlerinin ölçüyoruz. Daha sonra ellerini dezenfekte edip maskelerini sıklıkla değiştiriyoruz. Sosyal mesafeyi korumak için öğrencileri tek tek içeri alıyoruz. Yemekhane masalarını sosyal mesafeye göre dizayn ettik ve ürünleri tek kullanımlık yaptık. Asıl amacımız öğrencilerimizin bireysel ve grup oyunları ile oyun tasarımı yapabilmesi, oyun kurabilmesi, kurulan oyuna dahil olması ve başladığı oyunu sürdürme kazanımları elde etmesidir.

Okulumuzda algılayabilme, dikkat toplama, el-göz koordinasyonu, kalem tutma becerisi geliştirme, nesneler arasında ilişki kurabilme, gruplama, sıralama, eksik tamamlama ve karşılaştırma yapabilme gibi etkinlikleri uyguluyoruz. Okul öncesi dönemde kendine güvenme, sorumluluk alma, sorumluluklarını yerine getirme, bir göreve başlama, görevi tamamlama, takım çalışması, yalan söylememe, nezaket kelimelerini kullanma gibi değerlerin kazandırılması, öğrencinin tüm yaşamı boyunca geliştireceği becerileri de beraberinde getirmektedir.

Oyun hamuru ve killerle ürün oluşturan çocuğun el-göz koordinasyonu artırılarak ince motor kaslarının gelişimi sağlayıp bireysel becerileri ile öğrencinin hayal gücü ve öz saygısı da gelişiyor” diye konuştu.

Normalleşme başladı vatandaşlar paçacılara akın etti Normalleşme başladı vatandaşlar paçacılara akın etti

Korona virüs tedbirleri kapsamında kapatılan restoran, kafe ve kıraathaneler, yeni normalleşme dönemi kapsamında tekrar kapılarını açtı.

Vatandaşlar en çok bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen paçacılara akın etti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs tedbirleri kapsamında restoran, kafe ve kıraathaneler kapatılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ve İçişleri Bakanlığının genelgesi ile birlikte yeni normalleşme süreci kapsamında kafe, restoran ve kıraathaneler 1 Hazirandan itibaren kapılarını tekrar açtı. Yeni normalleşme döneminde vatandaşlar en çok bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen paçacılara akın etti.

Diyarbakır’da 1960’tan bugüne hizmet veren Paçacı Fazıl Usta, gerekli tüm önlemleri alıp hijyen kuralına uyarak kapılarını tekrar müşterilerine açtı. Kayapınar ilçesinde bulunan Paçacı Fazıl Usta işletmecisi Fazıl Onur, gerekli tüm hazırlıkları yaptıklarını ve yeni normalleşme sürecine uygun bir şekilde hizmet verdiklerini söyledi. Onur, “1 Haziran tarihi itibariyle, yeni dönemde, bulaşıcı hastalığa karşı tüm sağlık ve hijyen tedbirlerini alarak çalışmalarımıza başladık. İşletmemizde, sosyal mesafe, temizlik ve hijyen kurallarına azami ölçüde riayet ediyoruz.
Her sabah bütün personellerimiz işe başlamadan önce, uyulması gereken kurallara harfiyen uyuyor. Misafirlerimize, işletmelerimize girişte temassız ateş ölçümü uygulanacak. 38 dereceden yüksek ateşi olan misafirlerimiz İşletmemize alınmayarak, sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacak. Tesisimizin girişlerinde el antiseptiği olacak ve misafirlerimiz, ellerini antiseptikle temizledikten sonra giriş yapacaklar. Maskesiz olanlar içeri alınmayacak. Yanında yoksa biz kendisine maske vereceğiz. Servis yapılan masalar arası mesafe, her yönden 1 buçuk metre olacak şekilde düzenlendi. Her masada el antiseptiği veya kolonya var.


Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınacak, temaslı post cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın silinerek temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacak. Bunun yanı sıra, İşletmelerimizde çalışan arkadaşlarımızın düzenli sağlık kontrolü yapılacak. Ayrıca, personellerimize korona virüs konusunda ve hijyen ile ilgili yapılması gereken bütün eğitim ve bilgilendirmeyi yaptık. Çalışanlarımız işletmeye girişlerinde temassız ateş ölçümü yapılacak. İşletmemize gelen herkese, aynı kurallar uygulanacak” dedi.

Paçanın lezzet ve şifa deposu olduğuna dikkati çeken Fazıl Onur, şunları söyledi:

“Paça, şifalı antibiyotikler içerir. Paça çorbası ve kemik suyundan yaptığımız kelle paça, vücudumuzu ayakta tutan kök hücre ve kolajen maddesi içerir. Kelle paça çorbası, oldukça sağlıklı bir besindir. Antibiyotik etkisi olduğu ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığa faydalı olduğu biliniyor. Özellikle paça, kibe mumbar ve şırdanımız revaçta.

Aldığımız siparişlerimizi, özel muhafazalı kaplarımıza koyup gönderiyoruz. Hem damak zevkine hitap ediyor hem de sağlıklı ürünler sunuyoruz. Bizler, senelerden beridir yaptığımız gibi, lezzet ve şifa deposu leziz ürünlerimizi üretip, misafirlerimizin beğenisine sunmaya devam edeceğiz.”


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

TRT Haber Haberler